top of page
ÖĞRENCİ KOÇLUĞU

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU

                                                     

                                                       Öğrencilerin kendilerini tanımalarını, keşfetmelerini,  güçlü yanlarını ve                                                                          yeteneklerini hedef koymalarını  sağlamaya ve kaynaklarını daha iyi                                                                                kullanabilmelerine yönelik yol haritası ve eylem planı yapmalarına destek sağlayan                                    koçluk türüdür.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

 

 

 

 

 

KOÇLUK NEDİR?

 

Uluslararası Koçluk Federasyonu, danışanı kendi kişisel ve/veya mesleki hayatının uzmanı olarak onurlandıran ve her danışanın yaratıcı, becerikli ve bütün olduğuna inanan bir koçluk bakış açısına sahiptir. Bu temelden hareketle, Koç’un sorumluluğu aşağıdaki gibidir:

 

  • Danışanın gerçekleştirmek istediği şeyi keşfetmek, açıklığa kavuşturmak ve ona uymak,

  • Danışanın kendini keşfetmesini teşvik etmek,

  • Danışanın geliştirdiği çözümler ve stratejiler ortaya çıkarmak,

  • Danışanı sorumlu ve yükümlü tutmak,

  • Profesyonel Koçluk, insanların hayatlarında, kariyerlerinde, işlerinde veya organizasyonlarında olağanüstü sonuçlar üretmelerine yardımcı olan sürekli profesyonel bir ilişkidir.

 

Koçluk süreciyle, Danışanlar öğrenmelerini yoğunlaştırır, performanslarını artırır ve yaşam kalitelerini arttırır. Her toplantıda, danışan görüşmenin odağını seçerken, Koç da dinleyip gözlemler ve sorularla katkıda bulunur. Bu etkileşim anlaşılırlık oluşturur ve danışanı harekete geçirir. Koçluk, danışanların şu an nerede olduklarını ve gelecekte olmak istedikleri yere gelmek için ne yapmak istediklerine odaklanır.

 

ICF üyesi koçlar ve ICF sertifikalı koçlar, sonuçları Koç’ların çabalarıyla ve koçluk sürecinin uygulanmasıyla desteklenen danışanların amaçları, seçimleri ve eylemlerin özü olarak kabul eder.

 

Yaşadığımız hayattan daha fazla haz almak uğruna hep bir değişim arzusu enerjisi ile yaşarız. Bu enerjinin anlamlandırılması, belli bir odağa yönlendirilmesi, basit, net ve kolay hale getirilip elle tutulur sonuçlara dönüştürülmesi çoğunlukla zorlayıcı, keşif gerektiren bir süreçtir.

 

Bu süreçte KOÇLUK anlamlandıran; odaklanmayı sağlayan, netleştiren, kolaylaştıran, derinleştiren ve harekete geçiren ilişki çerçevesinin bütünüdür. KOÇ ise bu çerçevenin içinde kişinin hayatının yeni resmini oluşturmasında yol arkadaşıdır.

 

Koçluk Alanları (Türleri) Nelerdir?

Yaşam Koçluğu

 

Yönetici Koçluğu

Kurumsal Koçluk

Takım Koçluğu

İlişki Koçluğu

Ebeveyn Koçluğu

Öğrenci ve Eğitim Koçluğu

ADHD Koçluğu

Spor Koçluğu

 

Koçluk Araçları Nelerdir?

 

Koçluk araçları koçluk öncesinde ya da koçluk sırasında kullanılabilecek araçları ifade eder.

 

1) S.W.O.T. Analizi

2) Önceliklendirme Çalışması

3) Hedef Belirleme

4) Güç Etki Analizi

5) Vizyon Beyanı

6) Yaşam Çarkı Analizi

7) Gelişim Planları

8) Öğrenen /Yargılayan Zihin Araçları

9) Maliyet Analizi

10) Pazarlama Analizi

11) Metaforlar

12) İçsel Direnç/Süper İletkenlik

13) ABCDE Metodu

14) Çıkarım Merdiveni

15) PERT Diyagramı

16) Transaksiyonel Analiz

17) Değerler Analizi

18) Güçlü Yönler Analizi

19) Zihin Haritaları

20) Meta Modeller

21) Milton Modeli

22) Beyin Fırtınası

23) Tarama Çalışması

24) Karar Analizi

 

Koçluk Almak Ne İşe Yarar?

 

Profesyonel Koç, her şeyden önce konuyla değil kişiyle çalışır.  Böylece danışan, sadece o konuyu çözerken aslında başka birçok konuya ilişkin potansiyelini de keşfeder. Danışan emin adımlarla ilerleyen gelişim yolculuğunu başlatmış olur.

 

Profesyonel Koç, arkadaşlarından farklı olarak kişiye ne yapması gerektiğini ya da nasıl yapması gerektiğini söylemez. Çünkü tüm bunları nasıl yapması gerektiğini ve hangi adımları atacağını kişinin gerçekte bildiğini bilir. Koç danışanın sorularının yanıtlarını bilmez ancak bu yanıtları bulmasını sağlayacak doğru soruları sorar.

 

Çözüm odaklı çalışır. Düşüncelere ayna tutarak gerçekten danışanın ne istediğini keşfetmesini kolaylaştırır. Danışan eksik alanlara odaklanmak yerine kendi güçlü yönlerini keşfeder ve neler yapabileceğini fark eder.

 

Profesyonel Koç, danışanın yolculuğunda atacağı adımlar için yüreklendirir ve eyleme geçmeyi hızlandırır. Böylece hayallere adım adım yaklaşılır ve geleceğinin direksiyonunu danışan kendi eline alır. Koçluk, gelecek ve sonuç odaklıdır.

 

• Koçluk, kişiyi harekete geçiren itici güçtür.

• Danışan, koçluk sürecinde kendisi ve ilişkileri üzerinde farkındalık kazanır.

• Danışan, süreç boyunca işinde ve özel yaşamında kullanabileceği yeni beceriler geliştirir.

• Danışan, kendisini sorgulamayı ve geliştirmeyi öğrenir.

 

Koçluk hizmetinin sonuçları nedir?

 

İş dünyasında yönetim basamaklarını tırmandıkça kişilerin performansları hakkında aldıkları geribildirim azaldıkça, üst düzey yöneticiler kendilerine yapıcı geribildirim verecek bir koça ihtiyaç duyuyorlar.

 

Pfizer, Unilever, American Express, Philips gibi dünya devleri koçluk hizmeti için ciddi geniş bütçeler ayırıyorlar. Bu kadar yüksek yatırıma acaba değiyor mu? Manchester Inc. tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları fazlasıyla değdiğini gösteriyor. Koçluk programlarına yapılan yatırımın geri dönüşü (ROI- Return on Investment) yapılan ilk harcamanın 5.7 katı olarak bulunmuş. Aynı araştırmaya göre, bu hizmeti alan yöneticilerde de çok olumlu gelişmeler görülmüştür. 

 

Koçluk ve Mentorluk (Akıl Hocalığı) Farkı Nedir?

 

Koçluk; yönetici ve şeflerin performans problemlerini çözmek ve çalışma becerilerini geliştirmek amacıyla başvurdukları bir süreçtir. Bu süreç işbirliğini öngörür ve üç unsurdan oluşur: Teknik yardım, kişisel destek ve bireysel çaba.  

 

Koçluk Sisteminin Yararları:

 

  • İşyerinde verim artar

  • Yükselmeye açık astlar yetiştirilir.

  • İşten ayrılma oranı (personel devir hızı) azalır. Çünkü kendisiyle ilgilenilen personel (özellikle genç çalışan) daha motive olur ve işine de işyerine de bağlı kalır.

  • İşyerinde pozitif iş kültürü yerleştirilmesine yardımcı olur.  

 

Mentor & Mentörlük

 

Mentor kelimesinin kökü Eski Yunan mitolojisinden gelmektedir. Homeros’un Odysseuss destanında belirttiği üzere; Odysseuss, Truva savaşına giderken evini ve oğlu Telemakhos'un eğitimini "ona bildiğin herşeyi öğret" diyerek yakın arkadaşı Mentor'a emanet eder.

 

Mentor Telemakhos'a ne yapması gerektiğini hiç söylemez ama gerekli herşeyi öğrenmesine ve doğru kararlar almasına yardım eder. Hikayede zaman zaman Savaş ve Bilgelik Tanrıçası Athena, Mentor’un kılığına girerek Telemakhos’la konuşur. İşte bu yüzden Mentor kelime olarak, yol gösteren, bilge bir arkadaş olarak kullanılır. Mentor kelimesinin sözlük anlamı “akıl hocası”dır.

 

Mentor (Akıl Hocası); kurumda destekleyici, pozitif düşünebilen, öğreten ve dinleyen gibi rolleri üstlenerek bireyin kuruma kazandırılması ve kariyer gelişimine yardımcı olunması konusunda danışmanlık yapan,ona destek olan kişidir. 

 

Mentee ise akıl hocalığı hizmetini alan kişidir. Yani akıl öğrencisidir. Menteeler, kuruma yeni katılan elemanlardan ya da potansiyel taşıyan yönetici adaylarından oluşur. Menteeler, başarılı olmayı amaçlarlar, kurum aidiyetini, kurum kültür ve politikasını kazanması gereken, kariyerlerini geliştirmede profesyonel yardım bekleyen kişilerdir. Mentorluk; bireyin hem özel yaşamına hem de iş yaşamına ilişkin olarak geliştirilebilmektedir.

 

David Clutterback ise mentorluğu şu şekilde tanımlamaktadır: “Mentorluk hiyerarşik kanallar dışındaki bir kişinin, bir başkasının sahip olduğu bilgi birikimi, iş hayatı ya da düşünceleri üzerinde önemli dönüşümler gerçekleştirmesi için yaptığı statüsüz yardımdır.”

 

Mentorluk daha çok bankacılık, öğretmenlik, denetim şirketleri gibi alanlarda daha yaygındır. Bu alanlarda daha çok yeni elemanlar işe alınmaktadır. Bu da personel devir hızını arttırır. Bunu önlemek için işe yeni alınan personellere mentorluk hizmeti uygulanarak işin nasıl yapıldığı, kurum kültürünün ne olduğu ve kuruma aidiyetlik kazandırılabilir.

 

Mutlu Çocuklar Huddle
Koçluk ne işe yarar?
koçluk & mentörlük
  • LinkedIn Basic Black

ADRESLERİMİZ VE İLETİŞİM

BURSA MERKEZ

ÖZEL SEVİNÇ YILMAZ AİLE DANIŞMA MERKEZİ

19 MAYIS MAH. DOSTLUK CAD. 27/1

NİLÜFER / BURSA

ESKİŞEHİR ŞUBE

ÖZEL SEVİNÇ YILMAZ AİLE DANIŞMA MERKEZİ

ERTUĞRULGAZİ MH. DAMLALAR SK. ZENO İŞ MERKEZİ NO:28/8 TEPEBAŞI/ESKİŞEHİR

+90 532 1116 636 (neo)

info@neogroupdanismanlik.com

bottom of page