top of page

Çocuğunuzda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite olabilir ama,

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite tedavi edilebilir!

 

"Çocuğuma bir türlü ev ödevini yaptıramıyorum! | Evde kardeşleri ile hep kavga ediyor! | Okulda arkadas edinemiyor! | Sınıfta dersi dinlemiyor! | Öğretmeni hep dikkatsizligini sikâyet ediyor. | Arkadaşları ile oyun oynayamıyor! | Zeki olmasına rağmen testlerde bir türlü dikkatini toplayamıyor, bildiği soruları kaçırıyor! | Çizgi film seyrederken saatlerce kıpırdamadan duruyor ama baska zaman bir türlü yerinde durmuyor. | Çok dağınık, bir türlü planlı olamıyor!"

-Anonim

Dikkatinizi şu anda görebilseydiniz nasıl olurdu?

 

Dikkatinizi ekranda görmek konsantrasyonu öğrenmeyi ne kadar kolaylaştırırdı hiç düsündünüz mü? İşte kullandığımız teknoloji bunu yapıyor. İşin sırrı Neurofeedback teknolojisinin beyin aktivitelerini izleyen kola takılan cihazında gizli. Eğlenceli video oyunlarını kontrol etmek için beyin gücünüzü kullanırsınız. Harry Potter veya Star Wars’daki Luke Skywalker gibi düşünce gücünüzle nesneleri oynatabildiginizi hayal edin!

 

Gelişim seansları ile gerekli becerileri ögreten ve davranışları geliştiren oyunları oynarken, beyniniz mouse ve joystick yerine geçer. Eğlenceli oyunlarımız öğrenmeyi kolaylastırır. Konsantrasyon ögrenme için çok önemlidir. Sistem odaklanmayı ve konsantrasyonu artırmakla beraber daha da fazlasını saglar. Dikkatin dağılmasını engellemek, hafızayı ve görsel organizasyon becerisini artırmak, görevleri bitirmek, yönergeleri takip etmek ve planlı olmak gibi temel becerileri geliştirir.

 

Hiperaktivite, kıpırdanmalar, yüksek sesle seslenmeler veya diger dikkat dagıtıcı davranışlar özel tasarlanan oyunların durmasına sebep olur. Dikkat ve davranışlar birbirine baglanmışlardır ve davranış sekillendirme programımız kullanılarak kolayca dogru davranışlar öğrenilebilir. Kıpırdanmalar, mırıldanmalar,  hayallere dalıp gitmeler ve dürtüsel davranışlar, bagırma ve cezalandırma olmadan artık kolayca geliştirilmektedir. Gelişmiş odaklanma ve dikkat, gelişmiş davranışlara giden yolu açar. Gelişmiş davranışlar çocuğunuzun arkadaş edinmesine yardımcı olur. Aşırı konuşma, sırası gelmeden konuşma, kıpırdanma gibi davranışlar çocuğunuzun sınıf arkadaşları ile ilişkilerini olumsuz etkileyebilir. Gelişmiş davranışlar, hem sınıfta hem de oyun alanında onlara yardımcı olur. Davranış şekillendirme programımız öğrenmeyi eğlenceli hâle getirir. 

 “20 yıldan fazla süredir özel eğitim alanındayım. Bu sistem, dikkat sorunları için benim gördüğüm bilimsel tedavilerin en iyisi.”  

- Dr. Sam Dempsey, Olağanüstü Çocuklar Program Yöneticisi, Winston

- Salem Forsyth Co. Schools

nasılçalışır

Neurofeedback nedir?

Neurofeedback; beynin daha iyi fonksiyonlara sahip olarak daha iyi performans göstermesini sağlayan, etkinliğini arttıran bir eğitim yöntemidir. Eğitim süresince beynin elektriksel aktivitesi saniyelik bir geribildirim hızı ile gözlemlenir ve bu gözlemler beynin dalga aktivitesinin doğru yönde olması halinde öğrenciye oyun şeklinde bir ödül sinyali ile ulasır.

 

Beynimiz bu geri bildirimin devamını sağlayarak ödül almaya devam etmek isteyecek ve fonksiyonunu doğru dalgaların üretimi sonucunda gelen ödüller yolu ile geliştirecektir. 

Beynin kendi kendini eğiterek elekrik aktivitesini yeniden düzenlemesini sağlayan bu eğitim yöntemi, merkezi sinir sistemini de içine alan tüm sistemin çok daha iyi çalışır duruma gelmesini sağlamaktadır.

 

Eğitime uyarlanması ve          onayı

NASA, 1990’ların basında neurofeedback teknolojisi ile uçuş simülatör eğitimini bütünlestirmistir. Tahmin edilebileceği üzere NASA'nın bu uygulaması dikkat kayıp oranı zaten çok düşük olan pilot ve uçus muhendislerinin dikkat eksikliğine dayalı hatalarını sıfıra indirme amacını taşımaktadır. Bu teknoloji ile dikkati gösteren beyin dalga aktivitesini izleyerek astronotlar anlık dikkat kaybını bilgisayar simülasyonu ile tespit ederek astronotların odaklanma becerilerini arttırabilmiştir.

 

NASA’nın bu uygulaması bu teknolojinin farklı alanlarda kullanılmasının önünü açmıştır. Kullandığımız teknoloji NASA’nın eğitim yöntemini büyük ölçüde geliştirmis ve 3 yeni patent ile daha da geliştirilmesine hizmet etmistir. 

 

NASA’nın isteği üzerine Unique Logic + Technology, Inc., şirketinin kurucusu ve CEO’su Peter Freer, 2005 yılında  Washington’daki  Ulusal Uzay Topluluğu'nda (National Space Society) şu an dünya genelinde kullanılan NASA’dan esinlenen teknolojinin kullanımı ile ilgili dersler vermistir. 

 

Ayrıca Freer, Viyana’da Birlesmiş Milletlerde konuşmuştur. Uluslar Arası Atom Enerjisi Ajansı ile (International Atomic Energy Agency) birlikte "Kişi Performans Yönetimi" konusundaki bir makalenin yazarlarından birisidir. 

 

 

Gelişmiş Akademik Başarı

Çocuğunuzun zeki olduğunu biliyorsunuz.  DEHB akademik performansı etkileyebilir. Çoğu ebeveyn de bunun için kaygılanır. Odaklanma eksikliği, bilgiyi öğrenmeyi oldukça güçleştirebilir, DEHB’li çocukların okulda arkadaşlarıyla aynı seviyede öğrenmesini engelleyebilir. Play Attention sınavlarda dikkati toplamayı, sınıfta öğretmeni dinlemeyi ve düzenli çalışmayı öğretir.  Okuduğunu anlamayı artırır. Hafızayı güçlendirerek öğrenmeyi kolaylaştırır.

 

Gelişmiş Sosyal İlişkiler

Çocuğunuz okulda öğretmenleri ve arkadaşları ile nasıl geçiniyor? DEHB’li bir çocuğun ebeveynleri olarak, çocuğunuzun sınıfta odaklanmasını, ödevlerini zamanında bitirmesini ve dikkati dağılmadan öğretmenini dinlemesini istersiniz. Ayrıca arkadaşlar edinmesini, oyunlara ve faaliyetlere katılmasını da istersiniz. Çocuklar evde, aile kurallarına uymalı, ev ödevlerini yapmalı, ev işlerine yardımcı olmalılar. Kullandığımız teknoloji ve özel eğitim sistemi bu becerileri öğretmede uluslararası geçerliliği olan en iyi bileşendir. Eğitim sistemimiz kullanan çocuklarda gözlemleyebileceğimiz gelişmeler şöyle sıralanabilir:

Okulda : Görevleri bitirmek • Yönergeleri takip etmek • Kurallarauymak • Gününü ve işini planlamak • Arkadaşlar edinmek ve onlarla iyi geçinmek

Evde : Ev işlerine yardımcı olmak • Aile kurallarına uymak • Ev ödevlerini bitirmek • Kardeşleriyle iyi geçinmek

 

Ne Zaman Sonuç Verir?

Haftada 2-3 gün 45-50 dakikalık eğitim ile sadece 2 ay sonunda değişiklikler görülmeye başlanır.

 

Genel Bakış

Akademik ve klinik çalışmalar, dikkatini toplamada zorluk yasayan öğrencilerin akademik alanda mücadele etme ihtimalinin bir hayli düşük olduğunu göstermektedir. Bu durum, sınıf derslerini anlama, ödevleri zamanında bitirme, dürtüsel ve zarar verici davranışlarından uzak durma yeteneklerini kapsar fakat; sadece bunlarla da sınırlı değildir.

 

Bu yeteneklerin yokluğu genellikle düşük performansa ve çalısma zamanında büyük ölçüde artışa yol açar ki bu durum sadece özgüveni değil aynı zamanda bir öğrencinin sosyal/akademik gelişimini de olumsuz etkiler.  

 

Kurumumuzda kullanılan teknoloji ve öğrenciye özel tasarlanmıs eğitim programları ile dikkat problemi yasayan çocukların zayıf olan nöral ağlarını güçlendirilerek bu sorunlar çözüme kavuşturulmaktadır.

 

Tutarlı ve özel olarak yapılandırılmış eğitim programları sayesinde bir öğrenci istekli olarak odaklanma, yönergeleri takip etme, dikkat dağıtıcıları göz ardı etme ve sınıfta başarısını engelleyecek davranışlarını kontrol etme becerilerini artırır.

 

Kullandığımız teknoloji, davranış şekillendirme, mesleki eğitim, veri değerlendirme ve diğer destek özelliklerini kapsarken sistemin çekirdeğini kullanıcının beyin dalgalarını doğrudan okuyan sensorler oluşturur. Patentli donanım ve yazılımla birlikte dikkati öğrencinin gerçek zamanlı görebileceği somut bir değere dönüştürür. Bu şekilde dikkat kavramı ölçülebilir hale gelir ve dolaysıyla sürekli geribildirim yoluyla bir beceri olarak öğretilebilir.  

 

Neurofeedback ve biofeedback çalışmaları 25 yıldan fazla süredir varlığını sürdürmektedir. Fakat kurumumuzun eğitim programı benzersizdir ve sadece performans sonucuna doğru ilerler. En hızlı verdigi sonuçlardan gözle görünür yaygın örnekleri arasında ödevleri uygun zamanda bitirme becerisi veya çoklu yönergeleri takip edebilme becerisi gösterilebilir.  Ayrıca öğrencilerin kullanabilecekleri kalıcı zihinsel araçlar sağlanarak ayırıcı işlem, görsel takip ve dikkati sürdürme gibi diğer becerilerin de geliştirilmesi sağlanır.

 

Kısacası, kurumumuz doğustan daha önce yapamadığı şeyleri yapması için öğrencinin beynini “eğitir”.

 

 

 

 

 

neişeyarar

Ne değildir?

Neurofeedback beynin kimyasal aktivitesi ile psikofarmakolojik bir şekilde ilgilenmez ve hiçbir şekilde tıbbi bir tedavi yöntemi olarak da ifade edilemez. Neurofeedback uygulayıcıları tedavi edilecek hastalıklarla degil, eğitimle daha iyi performans gösterecek regülasyon sorunları ile ilgilenirler.

 

Klinik Çalışmalar

Detaylı klinik araştırma raporları görüşme esnasında sunulmaktadır.

 

 

klinikçalışmalar

  "Dikkat, hiçi her şeye döndürür." 

 

 -Goethe

 

  • LinkedIn Basic Black

ADRESLERİMİZ VE İLETİŞİM

BURSA MERKEZ

ÖZEL SEVİNÇ YILMAZ AİLE DANIŞMA MERKEZİ

19 MAYIS MAH. DOSTLUK CAD. 27/1

NİLÜFER / BURSA

ESKİŞEHİR ŞUBE

ÖZEL SEVİNÇ YILMAZ AİLE DANIŞMA MERKEZİ

ERTUĞRULGAZİ MH. DAMLALAR SK. ZENO İŞ MERKEZİ NO:28/8 TEPEBAŞI/ESKİŞEHİR

+90 532 1116 636 (neo)

info@neogroupdanismanlik.com

SEVİNÇ YILMAZ AİLE DANIŞMANLIĞI MERKEZİ

19 Mayıs Mh. Dostluk Cd. 27/1

NİLÜFER BURSA

bottom of page